نسبت جرم فحشا به بازیگران ایرانی

یا اعدل العادلین
«اللّهم اصلح کلّ فاسد من امور المسلمین»
امام جواد (ع) امر به معروف و نهی از منکر دو مخلوق الهی است ، هر که آنها را یاری و اجرا کند مورد نصرت و رحمت خدا قرار می گیرد و هر که آنها را ترک و رها کند مورد خذلان ( خواری ) و عقاب قرار می گیرد .
چند روز قبل به عنوان یک حقوقدان مطّلّع شدم که آقای سلحشور صحبتی داشته اند در مورد سینمای ایران که بسیار تاسف بار و آزاردهنده بود ایشان گفته اند سینمای ایران فاحشه خانه است . در ابتدای امر باید ببینیم اصلا لقبی که به سینمای ایران داده شده عرفا چه معنایی دارد ، در کل می توان گفت این کلمه را برای زنی بکار می برند که خود را برای مرد نامحرم آشکار میکند . ایشان به زنان بازیگر سینمای ایران نسبتی حقیقتا دروغین ، ناروا و خارج از حیطه ادب و فرهنگ داده اند که تاسف هر مسلمان و نیز هر انسان آزاده را برمی انگیزد . مدّتی است ادبیات بعضی مسؤلین و افراد سرشناس از مسیر تقوا و نزاکت دور گشته و به الحان بی ادبان نزدیک می شود و این چهره آنان را نزد خدا و خلق خدا تیره و تار می کند. مگر نه این است که ما باید قبل از هر عملی رضایت خداوند را مد نظر قرار دهیم؟ اگر ایشان نسبت به کردار بعضی زنان بازیگر احساس ناراحتی می کنند چرا تاکنون لب به سخن نگشوده اند ؟ چرا ایشان تذّکری نسبت به نواقص نظارتی بر بعضی از فیلم ها نمی دهند ؟ هر مسلمانی از رفتار های بعضی مردان و زنان امروز جامعه رنج می برد اما هیچ گاه نمی تواند به آنان القابی نظیر آنچه گفته شد بدهد . در مورد بانوان بازیگر ایران هم این کلمه حتی در مورد یک نفر از آنها هم صدق نکرده و ایشان با گفتن این حرف خود را به اجرای حد قذف نزدیک کرده اند و تنها یک مو با جاری شدن حد بر ایشان فاصله است . آیا اگر رفتار یکی از نزدیکان ایشان در زمره افرادی که ایشان ... خوانده اند قرار می گرفت باز هم ایشان به این بی پروایی سخن می گفتند ؟ مطابق قانون مجازات اسلامی بنابر فصل بیست و هفتم ماده 697 ( هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را صریحا نسبت دهد یا آن ها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا 74 ضربه شلاق یا یکی از آن حسب مورد محکوم خواهد شد . تبصره در مواردی که نشر آن امر اشاعه فحشا محسوب گردد هر چند بتواند صحت اسناد را ثابت نماید مرتکب به مجازات مذکور محکوم خواهد شد ) همانطور که ملاحظه میشود در صورت عدم کسب رضایت بانوان بازیگر ، آقای سلحشور مجرم و محکوم به مجازات فوق الذکر می باشند و سکوت و چشم پوشی بر این امر خلاف عدالت بوده و مجوزی برای توهین های بعدی خواهد بود و اکنون قوه قضائیه مسؤل رسیدگی به این امر می باشد.
در پایان این نکته حائز اهمیّت است که آبروی مومن مثل خون اوست و نباید ریخته شود حال اگر این آبرو به دروغ خدشه دار شود چه می شود ؟؟ خداوند همه را از لغزش های رنگارنگ نگه دارد.
والسّلام
طه پوستین دوز/ دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بین الملل

/ 0 نظر / 22 بازدید